O NAS





MAKABUNDA

to grupa założona przez  Wojciecha "Brodę" Turbiarza, znanego dotąd przede wszystkim jako wokalista i lider reggae'owego zespołu Habakuk, który tym razem przybrał pseudonim artystyczny Brotiar Stanisławski.




 A tak sam mówi o swoim nowym projekcie:

„Makabunda - co to jest? To mój nowy projekt, zespół. Wylewam w nim swoją fascynację polską muzyką okresu międzywojennego, choć nie tylko. Gramy i śpiewamy głównie stare foxtroty, tanga i waleczne walce w walce z rutyną też, a piosenki te są głównie o miłości. Cały czas szukamy, poznajemy coraz to nowsze piosenki. Nie będę kłamał, że zespół ma jasną określoną wizję. Tak nie jest. Z próby na próbę, ze spotkania na spotkanie pojawiają się nowe pomysły, ale jakże może być inaczej, skoro muzyka która nas inspiruje jest źródłem źródeł, studnią bez dna. To nie jest zamknięta forma, zastrzeżony zamknięty skład. Wręcz przeciwnie: grupa jest otwarta na współpracę z ludźmi, którzy kochają ten klimat, którzy dostają ciar i dreszczy na ciele, słuchając tych starych pieśni z jakże wspaniałymi tekstami. To tak w skrócie…”




Samo słowo makabunda – w lwowskiej gwarze oznaczające ulicznego włóczęgę, „batiara, co włóczyć się lubi” – nawiązuje do czasów, z których inspirację czerpie zespół.
Jak pisał Witold Szolginia, rodowity lwowiak, uznawany za lwowskiego guru:

„Makabunda” – batiar, co włóczyć si lubi
I co lubi tagży pchać si w awantury;
Czasym to łachmaniarz, co swy portki gubi,
W chtórych samy łaty, abu samy dziury.

(Witold Szolginia – fragment wiersza „O, lwoski bałaku...” ze zbioru „Krajubrazy syrdeczny”)

REPERTUAR 

Makabundy stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym.  Podpisując się pod hasłem „ocalić od zapomnienia” grupa próbuje oddać piękno tych piosenek, jakże często zapomnianych,  grając je w nowych, autorskich aranżacjach. Mamy więc eksperymenty z nowoczesną stylistyką, ukłony w stronę reggae’owych korzeni Brody, a w tej oprawie piękne, klasyczne linie melodyczne i wzruszające lub też humorystyczne teksty przedwojennych szlagierów.

W repertuarze zespołu takie szlagiery jak:
Ty albo żadna, Serce Matki, To ostatnia niedziela, Baby ach te baby, Zimny drań, Ty tylko ty, Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie, Szkoda twoich łez, Przy kominku, Bajka, Irena, Tango andrusowskie, Katiusza, Całuję twoja dłoń, Bal na Gnojnej, Kryzys, Kieliszek czystej wódki, Zakochany złodziej, Dla pani wszystko, Salem Alejkum, Co bez miłości wart jest świat...


SKŁAD ZESPOŁU 

          • Wojciech Turbiarz – gitara, banjo, wokal
          • Wojciech Cyndecki – gitara basowa
          • Damian Kluźniak – instrumenty klawiszowe
          • Piotr Nikoli – akordeon
          • Agnieszka Frączyk – skrzypce, wokal
          • Borys Sławenta - perkusja 
          • Artur Ledwoń - klarnet

            Z ZESPOŁEM WSPÓŁPRACUJĄ RÓWNIEŻ:
          • Adrian Gzik - puzon
          • Konrad Gzik - saksofony

            DO WCZEŚNIEJSZEGO SKŁADU NALEŻELI:
          • Tomasz Drozdek - perkusja
          • Błażej Koza - klarnet, saksofon

Do tej pory grupa miała przyjemność pracować z wieloma wspaniałymi artystami, byli to m.in.:

Czesław Mozil, Katarzyna Pakosińska, Marian Opania, Jan Nowicki, Krystyna Tkacz, Marika, Joanna Kołaczkowska, Mariusz Kiljan, Krzyszto "Kasa" Kasowski, Krzysztof Tyniec, Piotr Cyrwus, Bohdan Łazuka, Iwona Chołuj, Justyna Jary, Ifi Ude, Marcelina, Emilia Krakowska, Wojciech Dąbrowski, Cezary Studniak, Violetta Arlak, Monika Dryl, Katarzyna Skrzynecka, Waldemar Kasta, Paulina Przybysz, Emose Uhunmwangho.



Warto też odnotować, że honorowym członkiem Makabundy 
został Tomasz Lerski - varsavianista, historyk kultury,
autor „Encyklopedii Kultury Polskiej XX wieku. Muzyka – Teatr - Film”
a także książki „Syrena Record – pierwsza polska wytwórnia fonograficzna 1904–1939”
Współpraca tego wielkiego znawcy polskiej kultury z Makabundą jest wyrazem docenienia wkładu zespołu w popularyzację muzyki okresu międzywojnia.



****

Rok 2013 jest rokiem obchodów stulecia tanga w Polsce.
Jest to doskonały czas na odświeżenie, przypomnienie szerszemu gronu odbiorców pięknych polskich tang, a także innych przedwojennych szlagierów.
Makabunda przygotowuje materiał na swoją debiutancką płytę, której repertuar świetnie koresponduje z tą tematyką. Jego wydanie w setną rocznicę powstania pierwszego polskiego tanga  niech będzie swoistym hołdem złożonym tamtej twórczości,  tamtym artystom, tamtym czasom…






************************************

 miejsca w sieci warte odwiedzenia


profil zespołu na Facebook 



***

profil zespołu na YouTube




***

 kilka utworów do odsłuchania

https://soundcloud.com/makabunda

Popularne posty